Breadcrumbs Image
5338bd9c-8d66-47db-bc3e-4d483aa79445.png

طرز تهیه سرکه انگور

اموزش سرکه انگور

طرز تهیه سرکه انگور

 

مواد لازم برای سرکه انگور

انگور رسیده مرغوب و شیرین

نمک

آب جوشیده و خنک شده

سرکه آماده (دلخواه)

طرز تهیه سرکه انگور خانگی

 

مرحله اول:

انگور را دان کنید. بشویید و اجازه دهید کاملا خشک شود.

مرحله دوم:

انگور ها را با غذاساز یا هر وسیله دیگری له کنید و سپس در دبه یا ظرفی مناسب بریزید. یک قاشق مرباخوری نمک هم اضافه کنید. در این مرحله میتوانید به اندازه یک دهم کل انگورها سرکه رسیده آماده استفاده کنید تا فرایند تخمیر را تسریع کند. دقت کنید گنجایش ظرف مناسب باشد و مقداری فضای خالی در نظر بگیرید تا کف ایجاد شده در اثر فعل و انفعالات تخمیر سر ریز نکند. در ظرف سرکه انگور را خیلی معمولی ببندید. یعنی نیاز نیست در را سفت و محکم کنید چرا که در حین عمل تخمیر و ایجاد گاز امکان انفجار ظرف وجود دارد.

مرحله سوم:

بعد از حدود 15 روز انگورها نشست میکنند و سطحشان پایین میرود و از جوشش می افتند. حال به اندازه ای که ظرف خالی شده آب از قبل جوشیده و خنک شده را در ظرف بریزید. باز هم در ظرف را شل ببندید. برای نگهداری ظرف انگور جای تاریکی مثل انباری انتخاب کنید و دمای مناسب برای درست شدن سرکه خانگی 25 تا حدود 28 درجه سانتی گراد است و پایین و بالا بودن بیش از اندازه دما باعث خراب شدن سرکه خواهد شد پس در این نکته دقت کنید.

مرحله چهارم:

مدت زمان تخمیر سرکه انگور حدود سی تا چهل روز است که در این مدت سه یا چهار بار باید انگورها را زیر و رو کنید تا عمل تخمیر به طور یکنواخت انجام گیرد.

مرحله پنجم:

پس از یک ماه سرکه را بچشید. اگر تلخ یا شیرین باشد سرکه جا نیافتاده. باید مدت بیشتری بماند تا آماده شود. در صورتی که ترش باشد جا افتاده است. محتویات ظرف را از صافی رد کنید و بعد آن را روی حرارت قرار دهید تا نقطه جوش برسد.

مرحله ششم:

پس از جوشیدن ظرف حاوی سرکه را بردارید و اجازه دهید کاملا خنک شود و بعد به ظرف های مناسب نگهداری سرکه انتقال دهید. از این سرکه خانگی خوش طعم میتونید برای تهیه سالاد شیرازی، سس سالاد سزار و کلی سالاد و غذای خوشمزه دیگه استفاده کنید و از سلامتشون مطمئن باشید.

نکات کلیدی تهیه سرکه انگور

برای داشتن سرکه سفید از انگور سفید و برای داشتن سرکه قرمز از انگور قرمز استفاده کنید.

کیفیت سرکه انگور مستقیماً با شیرینی و مرغوب بودن انگور ارتباط دارد. هرچه انگور مصرفی شیرین تر و سالم تر باشد، سرکه شما با کیفیت تر خواهد بود.

در مرحله ششم، اگر سرکه بیمزه باشد یعنی سرکه خراب شده. دلیل آن هم ممکن است نامرغوب بودن انگور یا دمای نامناسب باشد.

برای تهیه سرکه می توان انگور قرمز و سفید را مخلوط کرد.

در زمان تهیه سرکه شاهد حشراتی خواهید بود که در ظرف سرکه ظاهر می شوند و به اینها پشه سرکه می گویند که وجود این حشرات در روند تولید سرکه الزامی و موثر است. اگر دما  محیط کمتر از 25 درجه سانتی گراد یا بیش از 30 درجه  باشد این حشرات آسیب می بینند و سرکه مطلوبی نخواهید داشت.

ظرف مناسب تهیه سرکه ظروف سفالی هستند. اگر کوزه ندارید از دبه پلاستیکی استفاده کنید. در صورت استفاده از ظرف شیشه ای دور آن نایلون سیاه رنگ ضخیم بکشید تا هیچ نوری به سرکه نرسد.

نور باعث تغییر رنگ سرکه انگور خانگی و فساد آن میشود.

برای اینکه عمل تخمیر را سرعت ببخشیم انگور ها را در مرحله اول پس از خشک شدن کمی با دست یا به وسیله میکسر له کرد و یا اینکه مقدار کمی سرکه رسیده با آب جوشیده و سرد شده مخلوط کرد.

سرکه خانگی و ترشی نباید به هیچ وجه در ظرف فلزی نگهداری شود. چون سرکه باعث خوردگی فلزات میشود و در صورت خورده شدن مسمومیت ایجاد میکند.

 

 

 

 


خاطره کلاه کج

خاطره کلاه کج

توضیحات بیشتر

مشاهده نظرات

دیدگاه ارزشمند شما

لطفا فیلدهایی که با * مشخص شده است را پر کنید، آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود